shabd-logo
Shabd Book - Shabd.in

Tales Of Wit And Wisdom (A Chapter Book) (Amar Chitra Katha Folktales Series)

Christopher Baretto

0 Chapters
Bought by 0 people
0 Readers
Completed on 4 January 2023
ISBN : 9789354222658
Also available on Amazon

A kingdom's choicest fools gather at court, a young man makes a fortune from a dead mouse, a barber helps measure the earth with bullock carts and other such incredible tales of wit and wisdom. A delightful collection of stories of the witty Birbal from Akbar's court, Tenali Raman from Krishnadeva Raya's Vijaynagar Empire and Gopal Bhand from Raja Krishna Chandra's court in Bengal and many more! Adapted from the original AMAR CHITRA KATHA comics into a Chapter Book for the first time! ज़्यादा पढ़ें 

0.0(0)

Other Other books

ଏକ କ୍ଲାସିକ୍ ଓଡିଆ ଉପନ୍ୟାସ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ "ନିଲାସାଇଲା" ନିଲାସାଇଲା ପାହାଡ ନିକଟରେ ଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବାରାଜୁଙ୍କ କାହାଣୀ କୁହାଯାଇଛି, ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ଦେଶ ସହିତ ଗଭୀର ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ |

ବାରାଜୁଙ୍କ ଜୀବନ ତାଙ୍କ ଗାଁର girl ିଅ ନୀଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ନିରୀହ ପ୍ରେମ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ | ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଦିନ ଖେଳାତ୍ମକ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ନିଲା ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଏ ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏକ ଦୁ ic ଖଦ ପୃଥକତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ |

ଏହି ଉପନ୍ୟାସରେ ବାରାଜୁଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରେମ, ଅଲଗା ହେବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସାନ୍ତ୍ୱନା ସନ୍ଧାନରେ ଦୂର ଦେଶକୁ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି | ନୀଲା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିବାହିତ ଜୀବନର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

"ନୀଲାସାଇଲା" କେବଳ ପ୍ରେମ ଏବଂ କ୍ଷତିର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ରୀତିନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରେ | ଜୀବନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟରେ ନୀଲାସାଇଲା ପାହାଡଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥିରତାର ପ୍ରତୀକ |

ଗୀତିକାର ଗଦ୍ୟ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବର୍ଣ୍ଣନା ମାଧ୍ୟମରେ, ଉପନ୍ୟାସ ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନର ମହତ୍ତ୍ capt କୁ କାବ୍ୟ କରି ଏହାକୁ ମାନବ ଭାବନାର ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମାତୃଭୂମି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଂଯୋଗରେ ପରିଣତ କଲା - shabd.in

ଏକ କ୍ଲାସିକ୍ ଓଡିଆ ଉପନ୍ୟାସ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ "ନିଲାସାଇଲା" ନିଲାସାଇଲା ପାହାଡ ନିକଟରେ ଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବାରାଜୁଙ୍କ କାହାଣୀ କୁହାଯାଇଛି, ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ଦେଶ ସହିତ ଗଭୀର ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ | ବାରାଜୁଙ୍କ ଜୀବନ ତାଙ୍କ ଗାଁର girl ିଅ ନୀଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ନିରୀହ ପ୍ରେମ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ | ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଦିନ ଖେଳାତ୍ମକ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ନିଲା ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଏ ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏକ ଦୁ ic ଖଦ ପୃଥକତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ | ଏହି ଉପନ୍ୟାସରେ ବାରାଜୁଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରେମ, ଅଲଗା ହେବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସାନ୍ତ୍ୱନା ସନ୍ଧାନରେ ଦୂର ଦେଶକୁ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି | ନୀଲା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିବାହିତ ଜୀବନର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | "ନୀଲାସାଇଲା" କେବଳ ପ୍ରେମ ଏବଂ କ୍ଷତିର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ରୀତିନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରେ | ଜୀବନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟରେ ନୀଲାସାଇଲା ପାହାଡଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥିରତାର ପ୍ରତୀକ | ଗୀତିକାର ଗଦ୍ୟ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବର୍ଣ୍ଣନା ମାଧ୍ୟମରେ, ଉପନ୍ୟାସ ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନର ମହତ୍ତ୍ capt କୁ କାବ୍ୟ କରି ଏହାକୁ ମାନବ ଭାବନାର ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମାତୃଭୂମି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଂଯୋଗରେ ପରିଣତ କଲା

Suvalaxmi Mohanty
0
Free

Book Highlights

no articles);
No Article Found
---